شیرکوند: امسال 15 هتل ساخته می‌شود/ تقاضای سرمایه‌گذاران خارجی در حال افزایش است

به گزارش روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به نقل از ایسنا،«سعید شیرکوند» از ساخت و بهره‌برداری 15 هتل چهار و پنج ستاره تا پایان سال خبر داد.
معاون طرح‌ها و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: وضعیت کنونی هتل‌ها، مراکز اقامتی، مجتمع‌های بین‌ راهی و شهرک‌های سلامت، تفریحی و ورزشی، احصا و مطالعات و نیازسنجی‌های لازم انجام شده است. بر این اساس، بهره‌برداری از پنج هتل پنج ستاره و 10 هتل چهار ستاره تا پایان سال 93 قول داده شد.
وی گفت: تلاش می‌شود مشکلات هتل‌هایی که در حال ساخت بودند، اما در این سال‌ها در برزخ، گرفتار ماندند و بلاتکلیف بودند، حل شود تا آن‌ها نیز به چرخه‌ی بهره‌برداری برسند. باید گفت، کار در این بخش در حال انجام است.
او سپس با ارزیابی شرایط سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری ایران، به امیدواری و خوش‌بینی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نسبت به ثبات سیاسی و چشم‌انداز مثبت آینده در ایران اشاره و یادآوری کرد: سرمایه‌گذاری در کشور بیشتر از هرچیز به ثبات، آرامش و پایداری در سیاست نیاز دارد، حتا اگر سرمایه‌گذار داخلی بخواهد در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری کند، بخصوص این‌که آن سرمایه‌گذاری بلندمدت‌تر باشد، حتما ثبات سیاسی و چشم‌انداز آینده در تصمیم و اقدامش، تعیین‌کننده خواهد بود و به تبع آن، برای سرمایه‌گذار خارجی نیز چنین است.
وی ادامه داد: بازگشت سرمایه، دست‌ کم پنج سال و بهره‌برداری از سرمایه دست‌ کم 20 سال طول می‌کشد. بنابراین سرمایه‌گذار باید قدرت رصد کردن شرایط کشور را در این طول زمانی داشته باشد، برای همین هم افق پیش‌ رو، نقش تعیین‌کننده‌ای برای سرمایه‌گذار دارد.
شیرکوند گفت: با روی کار آمدن دولت آقای روحانی و اعلام سیاست‌های جدید و شفاف‌ و همچنین ثبات سیاسی، بارقه‌ی امید در میان سرمایه‌گذاران داخلی، ایرانیان مقیم خارج از کشور و خارجی‌ها ایجاد شده و آن‌ها نسبت به شرایط کشور خوش‌بینی پیدا کرده‌اند؛ ولی مفهوم این نیست که سرمایه‌گذاران اقدامات عملیاتی انجام داده‌اند، آن‌ها بررسی‌ها را انجام می‌دهند و شرایط کنونی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جاذبه داشته باشد.
معاون طرح‌ها و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: آنچه در این مدت دیده می‌شود، افزایش انگیزه و جاذبه‌ها و البته مذاکرات در بخش‌های مختلف کشور، بویژه اقتصادی بوده است. در حال حاضر حضور بسیاری از خارجی‌ها را برای مشاوره گرفتن در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری شاهدیم، آن‌ها آمادگی دارند برای سرمایه‌گذاری اقدامات اجرایی را شروع کنند.
او همچنین به افزایش تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند، اشاره کرد و افزود: این رشد غیرمترقبه، شهرهای گردشگرپذیری مانند کاشان، شیراز و اصفهان را با کمبود مراکز اقامتی مواجه کرده است و اکنون می‌توان حضور پررنگ گردشگران خارجی و امیدواری به دوام این شرایط را حس کرد. ما هم در دولت تلاش می‌کنیم این فضا را مناسب‌تر و آن‌هایی را که پای مذاکره می‌آیند، با شرایط واقعی کشور آشنا کنیم.
وی گفت: در حال حاضر اگر مذاکره کردن و درخواست‌ها برای سرمایه‌گذاری را جزو عملیات تلقی کنیم، باید گفت کار شروع شده است. اکنون سرمایه‌گذارانی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس که قبلا هم سرمایه‌گذاری‌های محدودی در ایران داشتند، مخصوص در مشهد، این علاقه‌مندی را برای گسترش کار در دیگر شهرهای ایران اعلام کرده‌اند. این تمایل در سرمایه‌گذاران حقیقی کشوری مانند کویت هم ایجاد شده و گروه‌هایی از اروپا مانند ایتالیا و فرانسه نیز در حال مذاکره هستند و از ژاپن و مالزی هم گروه‌هایی درخواست‌هایی را اعلام کرده‌اند.
شیرکوند ادامه داد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری داخلی نیز علاقه‌مندی و تقاضای شریک‌های خارجی خود را پیگیری می‌کنند و مذاکراتی را انجام می‌دهند، آن‌ها موقعیت زمین، تسهیلات بانکی، استعلام‌ها و مجوزها را بررسی می‌کنند تا با شرایط سنجیده‌تری وارد عمل شوند. ما هم دو جلسه با سرمایه‌گذاران بزرگ کشور داشته و نظرات آن‌ها را گرفته‌ایم. در واقع، زیرساخت‌های لازم در این حوزه فراهم شده و کار را شروع کرده‌ایم، هرچند در آغاز راه هستیم؛ ولی امیدواریم حاصل این مذاکرات را از امسال ببینیم.
وی تأکید کرد: در حال حاضر نسبت به روند سرمایه‌گذاری خوش‌بین هستیم و معتقدیم می‌تواند دوام داشته باشد؛ مطالعات سرمایه‌گذاران کنجکاوانه نیست، بلکه مطالعه‌ای برای سرمایه‌گذاری است.
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۰:۴۰
وب سایت سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران |

نظرات بینندگان


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


لینک ها

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
نقشه صفحه اصلی